Коли йдеться про сайти, поняття "дорого" і "дешево" стають розмитими, адже все дуже індивідуально: хтось не може заплатити більше 100$, а для інших 5000$ — мінімальний бюджет. На щастя, ні ті, ні інші без сайту не залишаться, адже на веб-ринку завжди знайдеться пропозицію по кишені.

Хочете заощадити? Конструктор вам в руки

Мабуть найбюджетніший спосіб створення сайтів — це конструктор. При мінімальних витратах (близько 10 $ + хостінг) ви отримаєте готовий продукт за три-чотири години.

Конструктор сайтів — це онлайн-сервіс, на якому можна зробити майже будь-який сайт (дендінг, візитка, інтернет-магазин та ін.) без допомоги розробників.

Зареєструйтеся на одному з сотень сервісів, оберіть готовий макет сторінок або "зберіть" шаблон, використовуючи різні елементи (кнопки, форми для заповнення, текстові блоки).

Більшість подібних платформ пропонують базові можливості SEO-оптимізації. Так, багато конструкторів дозволяють прописувати метатеги, редагувати файли Robots.tхt і Sitemap.xml, налаштовувати 301 редирект і т.д.

Все було б непогано, якби не одне "але": можливо SEO-модуль та інший корисний функціонал доведеться купувати окремо.

Одним словом, конструктор — це дешево і швидко, однак варто задуматися про те, що очикує ваш проект у майбутньому, чи вистачить вам функціоналу, щоб реалізувати завдання бізнесу.

Купив і розгорнув: що таке шаблон і що з ним робити

"Створити сайт просто!" — каже один з найбільших "постачальників" готових веб-рішень. З цим не посперечаєшся: маючи близько 100$, можна купити шаблон (готовий дизайн сайту, розроблений під певну CMS) та розгорнути його на хостінгу за 20 хвилин.

Нічого не знаєте про CMS, домени та хостінгу? Знайдіть фрілансера (бажано, щоб він був одночасно і програмістом, і верстальником), який за символічні гроші натисне на кілька кнопок та віддасть вам готовий сайт. Вважаєте, що впораєтеся самі? В інтернеті повно інструкцій на цю тему.

Зверніть увагу на те, що ціни на шаблон лендігу, інтернет-магазину, візитки та корпоративного сайту відрізняються. До того ж вартість може зрости, якщо ви вирішите скористатися додатковими послугами.

Наприклад, шаблон коштує 75 $, але при покупці рекомендованих плагінів, інтеграції контенту і 15 стокових зображень, ціна "злетить" до 300 $.

Пропозиція хороша, чи не так? Начебто і вибір великий, і коштує недорого, і встановлюється швидко. Все вірно, якщо відкинути одну "незначну" деталь: покупка шаблону — це частково лотерея, адже ви не дізнаєтеся, як буде вести себе красива картинка, поки не запустите сайт.

А можна трохи дорожче і менш ризиковано?

Шаблон — просте вирішення складної проблеми, але за умови, що ви звернулися до професіоналів. Так, в веб-студії вам зроблять сайт дорожче, але, по-перше, вам віддадуть готовий продукт, який працює на 100%, а, по-друге, ще й поліпшать сайт "з коробки", додавши функціонал і домалювавши кілька кнопок.

Так, в результаті пари зустрічей і обговорень вам запропонують технічне завдання на коригування шаблону. Масштаб змін визначить кінцеву ціну веб-проекту. Підключення модулів, правка дизайну, наповнення сайту контентом — все це позначиться на вартості, адже тепер над сайтом працює не фрілансер, а дизайнер, верстальник і програміст.

Пам'ятайте, що кількість доробок позначається на ціні. Справа в тому, що найчастіше вартість сайту залежить від того, скільки годин було витрачено кожним членом команди. До речі, про час: проект з мінімумом доробок можна реалізувати за 1-2 дня.

Вибираючи готове рішення ви отримуєте шаблон з урахуванням ваших побажань. Такий сайт вже складно назвати типовим, але і до індивідуального йому дуже далеко.

Чому "сайт з нуля" — це дорого

Індивідуальний сайт — це не просто красива картинка. Такий проект розробляється з урахуванням переваг і особливостей бізнесу. Тут немає нічого зайвого: кожна кнопка і форма розташовані виправдано, розділи продумані до дрібниць, кожен елемент взаємодіє з іншими, створюючи цілісну картину.

Унікальний сайт створюється силами багатьох людей, які роками відточували свою майстерність, тому він не може коштувати дешево. Якщо вам пропонують бюджетний індивідуальний сайт, задумайтеся, хто буде розробляти його (найімовірніше, це буде команда, якій потрібен досвід в реалізації подібних робіт).

Справа в досвіді і професіоналізмі

Кваліфікація співробітників веб-студії впливає на вартість сайту. Чим вище зарплата дизайнера, програміста, верстальника і інших членів команди, тим більше ціна.

Так, в штат студій, "штампує" шаблонні сайти, часто набирають фахівців з невеликим досвідом, готових виконувати прості завдання в стислі терміни і за невеликі гроші.

Наприклад, складний проект, наприклад, інтернет-магазин з безліччю каталогів і підкаталогів, неможливо зробити за тиждень і 200 $. Вартість сайту знижується за рахунок зменшення кількості годин, відведених на проект, а також за рахунок залучення недорогих фахівців.

У корені протилежний підхід з підбору команди демонструють студії з більш високим цінником. Наприклад, в Whiteweb немає новачків — тільки досвідчені співробітники, які пропрацюють у сфері веб-розробки як мінімум 5 років. Ціна сайтів, покриває всі трудовитрати, але і попит з команди великий.

Окремо варто сказати про відділ контролю якості, який бере участь в розробці проектів Whiteweb. До його завдань входить оцінка всіх процесів, починаючи з фіксації кошторису на етапі узгодження технічного завдання, закінчуючи тестуванням готового продукту. Саме ці фахівці стежать за тим, щоб була врахована кожна з 1000 дрібниць, з яких складається сайт.